Wpływ mikrobioty na zdrowie psychiczne

W ostatnich latach, świat medycyny, rozpoczął intensywne badania wpływu naszej mikroflory jelit na stan organizmu człowieka. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych metod badawczych, jesteśmy w stanie określić za co odpowiedzialne są poszczególne typy bakterii, jaki wpływ mają na nasz organizm oraz w jaki sposób zmieniają nasze samopoczucie. Tematem szczególnie intensywnie badanym, jest wpływ rodzaju mikroflory na stan psychiczny oraz układ nerwowy człowieka.

Komunikacja pomiędzy naszymi jelitami a mózgiem odbywa się przy udziale nerwów, hormonów, oraz układu immunologicznego. Ten rodzaj przesyłanie informacji możemy określić jako oś mózgowo-żołądkowo-jelitową. To specyficzne połączenie, działa dwukierunkowo, dzięki czemu reakcje organizmu na zmiany składu i struktury mikrobioty jelitowej są niezwykle szybkie.

Uzyskane wyniki badań, dają realną nadzieję na rozwiązanie wielu problemów związanych z układem nerwowym, stanem psychiczny oraz walką z chorobami neurodegeneracyjnymi. Mikrobiom zamieszkujący nasze jelita, jest różnorodny i odpowiedzialny za wiele czynników, m.in trawienie, i wchłanianie składników odżywczych. Jakie ma to znaczenie dla układu nerwowego? Dzięki prawidłowym procesom wchłaniania, organizm zostaje zaopatrzony w potrzebne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze np, Witaminy z grupy B w tym B12, cynk, żelazo, magnez. Mikroorganizmy odpowiedzialne są również za metabolizm substancji koniecznych do prawidłowego działania układu hormonalnego w mózgu oraz wytwarzanie neuroprzekaźników. Jest to szczególnie ważne w kontekście zdrowia psychicznego oraz walki z depresją.
Depresja to choroba złożona, o wieloogniskowym podłożu. Na jej rozwój wpływa wiele czynników:

Depresja jest najczęściej diagnozowaną chorobą psychiczną i dotyczy około 350 milionów ludzi na całym świecie. Co roku diagnozę depresji słyszy 6 do12% dorosłego społeczeństwa. Niestety szybkie tempo życia, stres, nadmiar obowiązków czy brak wsparcia, sprawiają, że coraz częściej na depresję zapadają nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci i młodzież. Dlatego szczególnie ważne jest uważne obserwowanie najbliższych i jak najszybsze wychwycenie, nawet drobnych sygnałów obniżonego samopoczucia. W trakcie badań przeprowadzonych z wykorzystaniem metod molekularnych, wykazano iż u osób z depresją i jej objawami, dochodzi do znacznych zmian w mikroflorze jelit m.in zmniejsza się liczebność bakterii Dialister i Coprococus spp. W trakcie badań zaobserwowano również obecność bakterii Faecalibacteriumi Coprococcus oraz szczepów odpowiedzialnych za wydzielanie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych- metabolitów dopaminy, u osób wykazujących znacząco większe zadowolenie z życia.

Wiemy już że mikrobiota wpływa realnie na stan naszej psychiki, ale czy możemy coś zrobić aby poczuć się lepiej? Naukowcy wyodrębnili konkretne sczepy bakterii które noszą nazwę psychobiotyków. Działanie psychobiotyków opiera się na wydzielaniu substancji neuroaktywnych(np. serotoniny), wpływie na oś HPA oraz zwiększeniu stężenia oksytocyny. Przykładowe bakterie wykazujące działanie psychobiotyczne to: 

Nie jesteś sam. 

Rozwiązanie może być bliżej, niż myślisz. 

Badanie mikroflory jelitowej może być kluczem do zrozumienia Twojego stanu zdrowia psychicznego. 

Wykazano, że bakterie jelitowe, takie jak Dialister i Coprococus, mogą wpływać na nasze samopoczucie. 

Zamów teraz nasze badanie, aby dowiedzieć się więcej o swojej unikalnej mikroflorze jelitowej. 

Możemy pomóc Ci zidentyfikować konkretne szczepy bakterii, które mogą wpływać na Twoje samopoczucie. Zrozumienie Twojej mikroflory jelitowej to pierwszy krok do poprawy Twojego zdrowia psychicznego. 
Zastosowanie odpowiedniej diety, prebiotyków i probiotyków może pomóc w regulacji Twojej mikroflory jelitowej, co z kolei może przynieść ulgę w objawach depresji. 

Nie czekaj. Zamów badanie już dziś i zacznij swoją drogę do lepszego samopoczucia. Pamiętaj, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne. 

ZAMÓW BADANIE

lub ​porozmawiaj telefonicznie z naszym ekspertem, dietetykiem - Anną Kamińską

  786 324 426