SIBO

Zespół SIBO( z ang. small intestinal bacterial overgrowth) to stan charakteryzujący się rozrostem lub zaburzeniem proporcji bakterii w jelicie cienkim, co prowadzi do różnorodnych objawów ze strony układu pokarmowego, w tym zaburzeń trawienia i wchłaniania. W zdrowym organizmie, jelito cienkie jest zdecydowanie słabiej skolonizowane przez bakterie niż jelito grube- wynika to m.in z funkcji, jakie jelita pełnią w naszym organizmie. O zaburzeniu mikroflory lub SIBO możemy mówić w sytuacji, gdy bakterie standardowo zamieszkujące jelito cienkie, przedostają się i kolonizują jelito cienkie.

Objawy SIBO są zróżnicowane i mogą obejmować cały układ pokarmowy i nie tylko, jednak charakterystycznym objawem są przewlekłe i gwałtowne wzdęcia. Nadmierna produkcja gazów i wzdęcia przytrafiają się większości pacjentów z SIBO, potrafią być wyjątkowo uciążliwe i prowadzić do zwiększenia obwodu brzucha nawet o kilkanaście centymetrów. Wzdęcia wiążą się również z dyskomfortem, trudnością z poruszaniem a w niektórych przypadkach silnym bólem.
Do innych objawów SIBO zaliczyć możemy:

Przyczyny powstawiania SIBO

Wiemy już że SIBO w jelicie cienkim wywołują bakterie jelita grubego(np. Escherichia coli Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae). Jaka może być przyczyną przemieszczania się bakterii z jelita grubego do cienkiego? Przede wszystkim zaburzenia motoryki jelit, wynikające z ich uszkodzenia lub chorób wpływających na przewodnictwo nerwowe(stwardnienie rozsiane, porażenia układu nerwowego obejmujące jelita) zmiany w obrębie struktury jelita np. uchyłki, zrosty, wady anatomiczne. Ale także trwające lub przebyte stany chorobowe:

Zwiększone ryzyko występowania SIBO obserwuje się również u osób z zaburzeniami pracy żołądka i dwunastnicy, np. zmniejszonego wydzielania kwasów żołądkowych. Ale również u osób przewlekle przyjmujących Inhibitory Pompy Protonowej(IPP), np z powodu wrzodów lub nadżerek żołądka.

Sposoby leczenia SIBO:

Podstawowym sposobem leczenia przerostu bakteryjnego jelita cienkiego jest antybiotykoterapia, wykorzystująca antybiotyk o miejscowym działaniu. Rifaksymina, jest antybiotykiem nie wchłanialnym, działającym w obrębie jelit i układu pokarmowego, wykazuje ona działanie zwalczające oraz ograniczające rozrost patogennej flory jelitowej.W przypadku gdy rezultaty leczenia nie są wystarczające ( zdarza się to nawet u 40% pacjentów leczonych rifaksyminą), rozpoczyna się leczenie łączone z antybiotykiem o szerokim spektrum działania.

Istotnym wsparciem w leczeniu SIBO jest odpowiednio dobrana probiotykoterapia, wprowadzenie indywidualnej diety oraz uzupełnienie niedoborów witamin i mikroelementów.


Probiotykoterapia powinna zostać dobrana indywidualnie, szczególnie w trakcie i po leczeniu rifaksyminą. Nie należy stosować produktów z probiotykami bez uprzedniego skonsultowania tego z e specjalistą, takie podejście może spowodować nasilenie objawów SIBO i zaprzepaścić nawet niewielki postęp w ograniczeniu choroby.

Dieta w SIBO

Jednym ze sposobów ograniczenia dyskomfortu jelitowego jest włączenie żywienia opierającego się na protokole FODMAP. Czym jest dieta FODMAP? To schemat diety, ograniczający lub całkowicie wykluczający słabo wchłanialne l szybko fermentujące węglowodany. Jest to restrykcyjny wymagający wielu wyrzeczeń schemat żywienia, warto prowadzić go pod okiem doświadczonego specjalisty, aby nie doprowadzić do powstania licznych niedoborów pokarmowych.

Nie czekaj. 
Jeśli doświadczasz objawów SIBO, takich jak przewlekłe wzdęcia, zmiany w wypróżnianiu, zmęczenie, bóle głowy, utratę masy ciała, niedobory witamin i minerałów, zaburzenia neurologiczne, to nasze badanie może pomóc Ci zrozumieć, co się dzieje w Twoim ciele. 

Badanie mikroflory jelitowej może dostarczyć kluczowych informacji na temat Twojego zdrowia. Może pomóc zidentyfikować bakterie, które mogą przyczyniać się do Twoich objawów, takie jak Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae. 

Zamów teraz nasze badanie, aby dowiedzieć się więcej o swojej unikalnej mikroflorze jelitowej. 

Zrozumienie i zgłębienie tego tematu to pierwszy krok do poprawy Twojego zdrowia. 

Zastosowanie odpowiedniej diety, prebiotyków i probiotyków może pomóc w regulacji Twojej mikroflory jelitowej, co z kolei może przynieść ulgę w objawach SIBO. 
Zadbaj o swoje zdrowie. Zamów badanie już dziś i zacznij swoją drogę do lepszego samopoczucia. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze. 

ZAMÓW BADANIE

lub ​porozmawiaj telefonicznie z naszym ekspertem, dietetykiem - Anną Kamińską

  786 324 426